Evden Uzaklaştırma Kararı

Evden Uzaklaştırma Kararı

Aile içi şiddetin önlenmesi kapsamında uygulanan mevzuat kararlarından biri de evden uzaklaştırma kararıdır. Şiddetin önlenmesi kapsamında çıkarılan kanun esaslarına göre şiddete uğrayan ya da şiddet tehlikesi altında olan mağdur, koruyucu ve önleyici tedbir alınması kapsamında mahkemeye başvuru yapabilir.

Ülkemizde şiddet mağduru çok fazla insan vardır. Kadınların karşılaştığı önemli sorunlardan biri olan şiddet, hukuki haklar ve yollar bilinerek mahkeme yolu ile çözülebilir. Her ne sebeple olursa olsun şiddete maruz kalan kadın, en seri yoldan mahkemeye başvuru yaparak şiddet uygulayan kişi için evden uzaklaştırma kararı alabilir.

Evden Uzaklaştırma Kararı Nasıl Alınır?

Evden uzaklaştırma kararı aldırmak için en yakın karakola, şiddet önleme ve izleme merkezine, Cumhuriyet Savcılıklarına ya da aile mahkemelerine başvuru yapılabilir. Verilecek dava dilekçesinde davacı ve davalı adres ve iletişim bilgileri yer alarak olayın seyri kısaca anlatılmalıdır. Ayrıca şiddetin en kadar bir süredir deva ettiği de dava dilekçesinde yer almalıdır.

Sevgiliye Uzaklaştırma Kararı

Şiddete uğrayan kadın eş olabileceği gibi sevgili de olabilir. Evden uzaklaştırma kararı talebinde bulunan kişi derhal bir sağlık kuruluşuna giderek sağlık raporu almalıdır. Sağlık raporu ile söz konusu talepte bulunan kişinin uzaklaştırma kararına ne denli ihtiyaç duyduğu belirlenir. Alınacak tedbir kararı, şiddet ve baskının niteliğine göre farklı boyutlarda uygulanabilir. Kanun esaslarına göre alınabilecek mahkeme kararları şunlardır.

  • Mağdura yönelik, şiddet, hakaret ve tehdit içerici davranışların önlenmesi
  • Kişinin yaşanılan haneden derhal uzaklaştırılması
  • Şiddet uygulayan kişinin mağdurun ev ya da işyerine yaklaştırılmaması
  • Kişinin, koruma altına alınan kişinin çocuklarına yaklaştırılmaması
  • Kişi silah taşıyorsa silahına el konulması
  • Kişinin iletişim araçları kullanılarak mağduru rahatsız etmesinin engellenmesi

Uzaklaştırma Kararı Sonrası Mahkeme

Evden uzaklaştırma kararı genel olarak 1-4 gün içerisinde çıkmaktadır. Önleyici tedbirler kapsamında söz konusu karar 6 ayı kapsayacak şekilde verilebilir. Uzaklaştırma kararı süreci, mağdurun yukarıda sayılan kurumlardan talepte bulunması üzerine başlatılır.

Kişi, herhangi bir belge, delil ya da tanık olmadan evden uzaklaştırma kararı talebinde bulunabilir. Bunun için mağdurdan herhangi bir ücret talebinde bulunulmaz. Şiddet uygulanan kişinin ilk şiddete uğradığı zaman gerekli girişimde bulunması gerekir. Aksi durumda çok daha vahim sonuçlar ortaya çıkabilir. Şiddetin sadece fiziki şiddet olarak düşünülmemesi gerekir. Psikolojik ya da duygusal şiddetin de bu kapsamda değerlendirilmesi gerektiği unutulmamalıdır.

6284 Sayılı Kanun

6284 sayılı kanun ailenin korunması ve kadına karşı şiddetin önlenmesine dair hususların yer aldığı bir mevzuattır. Söz konusu kanunda hangi hususların aile içi şiddet kapsamında değerlendirildiği, hangi durumlarda söz konusu olumsuzluğa müdahale edilmesi gerektiği gibi hususlar yer almaktadır. Oldukça ayrıntılı hususların yer aldığı kanun maddesi resmi gazetenin mevzuatlar bölümünden incelenebilir. Evden uzaklaştırma kararı ile ilgili her türlü ayrıntıyı bu kanun maddesinde bulabilirsiniz.

Paylaş

Share on twitter
Share on facebook
Share on linkedin